Pobiegli po zdrowie po raz 16!

10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy – i nie tylko! – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 2008 roku, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

376644526_795714772555798_3954712861891964388_njpg2500 zarejestrowanych Onkobiegaczy pokonało łącznie 25 477 km co przełożyło się na kwotę 587 000 złotych! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznacza na wsparcie pacjentów i profilaktykę nowotworową.  

Zgodnie z tradycją, Onkobieg odbył się przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie 1500 biegaczy stanęło na jednej trasie, by w symbolicznym biegu wyrazić swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi. Ci, którzy w Warszawie być nie mogli i wybrali bieg wirtualny pobiegli swoimi indywidualnymi trasami. Było ich aż 1000 biegaczy w całej Polsce.

Kiedy pierwsi biegacze zrealizowali swój cel pokonując własne trasy w biegu wirtualnym, na warszawski Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie o godz. 9:30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący studio: Kamila Ryciak,, Aleksandra Kurowska, Mateusz Kaczmarek i Damian Bąbol oraz organizatorzy Onkobiegu: Kamil Dolecki - Prezes Stowarzyszenia Sarcoma i Szymon Bubiłek – Wiceprezes Stowarzyszenia Sarcoma.

„Ogromnie się cieszę, że już po raz szesnasty mogę się z Wami przywitać z tego miejsca. Dla mnie to szczególne wydarzenie, które jest niczym akumulator ładujący niesamowitą energią na kolejny rok działań Stowarzyszenia. Z każdym rokiem jest nas coraz więcej. Po zamknięciu zapisów dostaliśmy ponad sto zapytań o możliwość dołączenia do biegu. Pakiety startowe rozeszły się co do jednego , ale każdego kto chciałby wesprzeć pacjentów zachęcamy dziś do aktywności. Zadedykuj dziś swoje 60 minut ruchu komuś bliskiemu, kto z chorobą się mierzył bądź mierzy.”– powiedział na wstępie Kamil Dolecki, Prezes Stowarzyszenia Sarcoma.

Bieg rozpoczęli Burmistrzowie dzielnic - Ursynowa i Mokotowa - Robert Kempa i Rafał Miastowski, którzy wspólnie dali sygnał do startu. Wcześniej rozgrzewkę poprowadził piłkarz Jarosław Bieniuk. W myśl hasła „Razem po zdrowie” Onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry oznaczając swoje zdjęcia w Social Media-ch #Onkobieg.

„Onkobieg wzrasta a jego idea, która narodziła się w Narodowym Instytucie Onkologii jest na tyle ważna, że inne ośrodki włączają się w organizację biegu. Gratuluję Dolnośląskiemu Centrum Onkologii z Dr Marcinem Ziętkiem na czele a także organizatorom z Powiatowego Szpitala w Starachowicach za zorganizowanie tras dla biegaczy w ich regionach. Dziękuję wszystkim ludziom, którzy włączyli się w Onkobieg za kolejny rok aktywnej pracy dla pacjentów i profilaktyki nowotworowej. Razem po zdrowie!” - wspomniał Szymon Bubiłek - Wiceprezes Stowarzyszenia, organizator Onkobiegu.

376723918_795714865889122_2317916231624337835_njpgZ ogrodowego studia przy Narodowym Instytucie Onkologii transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania a także pacjenci i przedstawiciele organizacji pacjenckich. Wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej.

377510769_795714802555795_4659521922109736016_njpgOrganizatorzy postawili miasteczko Onkobiegu, w którym biegacze mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne m.in. badanie dermatoskopowe skóry w mobilnym gabinecie #FuraZdrowia, pomiar glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego w wykonaniu Studenckiego Koła Diagnostów Laboratoryjnych. Obecna była Fundacja DKMS, która prowadziła rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Każdy mógł także nauczyć się jak poprawnie wykonać samobadanie piersi czy jąder w punkcie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa – Centrum. Na najmłodszych czekali wolontariusze z animacjami a także mobilny szpital dla dzieci i stoisko Fundacji Dr Clown.

Onkobiegową kuchnię poprowadził Dominik Moskalenko, a o oprawę muzyczną zadbał duet MK czyli Maciej Dolecki (gitara) i Krzysztof Wąsik (wokal).

Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł śledzić na bieżąco całe wydarzenie za sprawą relacji on-line. Cała relacja ze studia w Warszawie dostępna jest Facebooku Onkobieg-u: https://www.facebook.com/onkobieg (https://fb.me/e/voPO4cutZ,) a także na kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=V_y3VItnuPE

„Onkobieg od lat tworzą wspaniali ludzie a jego ogromną częścią są pacjenci
i osoby wspierające, które wnoszą w to wydarzenie niesamowitą energię. Wszystkim pacjentom, którzy ze względu na leczenie nie mogli być z nami na trasie tegorocznego Onkobiegu życzymy dużo sił, powrotu do zdrowia i udziału w Onkobiegu za rok
” – powiedziała na zakończenie Ewa Styś, Członkini Stowarzyszenia Sarcoma, organizatorka Onkobiegu.

Podczas biegu nie zabrakło naszych pacjentów oraz pracowników, którzy jak co roku przybliżyli tematykę chorób nowotworowych u dzieci. Wśród zaproszonych gości z Instytutu Matki i Dziecka wystąpili m.in. prof. Anna Raciborska, Joanna Pruban, Katarzyna Pędziwiatr, Katarzyna Wertheimer-Tysarowska.

377508958_795714799222462_769567990387739989_njpg

16. Onkobieg nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Partnerów:

Patronat Honorowy:

Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Rzecznik Praw Pacjenta, Burmistrz Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy

Partnerzy Misyjni:

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Ortopedii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Młodzi Lekarze Rodzinni, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST, Sarcoma Patients Advocacy Global Network, All.Can Polska, Akademia Czerniaka, Fundacja ANIKAR, Stowarzyszenie “AMAZONKI” Warszawa - Centrum, Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego, Fundacja DKMS, Polska Unia Onkologii

Partnerzy:

Ministerstwo Sportu i Turystyki, Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Bristol-Myers Squibb, Garden - Space Sp. z o.o., Pierre Fabre Polska, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, M&M Consulting, Roche Diagnostics Sp. z o.o., Roche Polska Sp. z o.o., DPD Polska Sp. z o.o., MSD Polska Sp. z o.o., Sanofi-Aventis Sp. z o.o., PKO Bank Polski, Bohema House Teatr Ekologiczny, Bohema Dance Ekologiczna Szkoła Tańca, Project Zero Waste Sp. z o.o., Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o., Sidnet Solutions Sp. z o. o., Novartis Polska Sp. z o. o., Only Only, Medicart healthcare Sp. z o.o., Amgen Biotechnologia Sp. z o.o., EMS - Euromed Medical Solution Sp. z o.o., Samsung, LOOS Centrum Sp. z o.o., Rawicka Fabryka Wyposażenia Wagonów RAWAG Sp. z o.o., LiveU, Future Gate Sp. z o.o., Centrum Kompleksowej Rehabilitacji

Patronat Medialny:

Radio ESKA, ESKA ROCK, TVP Kobieta, Głos Pacjenta Onkologicznego, portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, portal CowZdrowiu.pl, portal MedExpress.pl, haloursynow.pl, Wydawnictwo Termedia, Bieganie.pl, Służba Zdrowia

 

Wszelkie pytania dotyczące „16 Onkobiegu – Razem po zdrowie!” można kierować do organizatorów.

Szymon Bubiłek – Członek Zarządu Stowarzyszenia Sarcoma

e-mail: szymon.bubilek@sarcoma.pl

tel.: 508 147 186

Kamil Dolecki – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sarcoma Stowarzyszenie

e-mail: kamil.dolecki@sarcoma.pl

tel.: 608 335 326

 

Źródło: Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma

www.sarcoma.pl

www.onkobieg.pl376830951_795714852555790_2861196151064162665_njpg