Artykuł nt. badań klinicznych Polityki Zdrowotnej

W Polsce bezwzględnie największy odsetek wykonywanych badań stanowią badania onkologiczne – 22 proc. Inne obszary medycyny to gastroenterologia (13,2 proc.), kardiologia (11,6 proc.) neurologia (9,6 proc.), układ moczowy i rozrodczy (9 proc.), choroby układu oddechowego (8,4 proc.), choroby zakaźne (5,1%), choroby układu krążenia (5,1%), enodokrynologia (4,8 proc.), choroby układu ruchu (3,7%), dermatologia (2,9 proc), choroby narządu wzroku i słuchu (2,6%), pozostałe (1,4 proc.), choroby drobnoustrojowe (0,6 proc.). Dane za 2021r. wg statystyk prezentowanych przez Agencję Badań Medycznych.

 

W Polsce co roku odnotowuje się ok. 1100-1200 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce. Część z małych pacjentów nie reaguje na tradycyjne metody leczenia lub występuje u nich wznowa czy przerzuty. Szansą dla tych dzieci na powrót do zdrowia są badania kliniczne. Tylko w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka prowadzonych jest aktualnie 6różnego rodzaju niekomercyjnych projektów, które dają dzieciom możliwość skorzystania z najnowocześniejszych terapii, m.in. w przypadku, gdy standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów – tłumaczy prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.


Czy badania kliniczne są bezpieczne?

Co roku w Polsce notuje się większą świadomość związaną z badaniami klinicznymi. Z badań ankietowych (wykonanych wśród 1836 użytkowników portali Facebook i Wykop) wynika, że co druga osoba jako barierę uczestnictwa w badaniach klinicznych wskazała „wystąpienie działań niepożądanych testowanego leku”. Ponadto ankietowani wykazywali się brakiem zaufania do firm farmaceutycznym, a nawet badaczy. Blisko 40 proc. ankietowanych wskazało obawy, że firmy farmaceutyczne przekupują lekarzy prowadzące badania, w celu wprowadzenia na rynek nowych leków. Co trzeci odpowiadający (35 proc) uważa, że pacjenci biorący udział w badaniu, są traktowani jak „króliki doświadczalne”. Blisko 1/3 (27 proc) uważa z kolei, że personel medyczny zataja ważne informacje, które mogłyby wpłynąć na decyzje o dalszym uczestnictwie pacjenta w badaniu.

- Nie ma możliwości uzyskania korzyści bez narażenia się na ryzyko. Jeśli substancja czynna nie ma żadnego ryzyka działań niepożądanych, to najprawdopodobniej nie działa. To tak jak z nożem – kiedy jest ostry to można zrobić z nim przeprowadzić operację, zarówno jak i się skaleczyć – mówił prof. Wiesław Jędrzejczak, były konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.


- Cała technologia badań klinicznych jest skonstruowana tak, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko dla pacjenta. Zanim badanie zostanie przeprowadzone na ludziach trzeba przeprowadzić badania na zwierzętach.  Dopiero później dawkę zwiększa się wg. diagramu Fibonacciego, aż do pojawienia się pierwszy efektów działania dawki substancji – mówił W. Jędrzejczak.Więcej w artykule z udziałem m.in. prof. Raciborskiej dla Polityka Zdrowotna na stronie:
https://politykazdrowotna.com/.../czy-badania.../833698
Źródło: https://politykazdrowotna.com/artykul/czy-badania-kliniczne-sa-bezpieczne-dla-pacjenta/833698?fbclid...