Światowy Dzień Onkologii

 

Co roku w dniu 4 października jeszcze głośniej słyszymy o chorobach onkologicznych. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Społeczeństwa wszystkich krajów borykają się z licznymi skutkami zdrowotnymi chorób niejako już cywilizacyjnych.

Corocznie w Polsce blisko 170 tys. Polaków otrzymuje diagnozę nowotworu. Dzięki profilaktyce oraz regularnym badaniom służącym wykrywaniu nowotworów na wczesnym etapie zaawansowania, szacuje się, że ok. 2/3 nowotworom można skutecznie zapobiegać lub wyleczyć.

Zachęcamy do zapóźniania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, który w 12 wskazówkach pokazuje jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i jak można robić to na co dzień. E-book dostępny jest TUTAJ.

Rozwój nauki pozwala na coraz lepsze poznanie biologii nowotworów, wykorzystywanie coraz bardziej precyzyjnych narzędzi diagnostycznych oraz leków. A co za tym idzie także dzięki badaniom klinicznym, które dążą do rozwoju nowych leków, technologii oraz metod terapeutycznych.

Warto podkreślić, że nowotwory nie mają metryki, coraz częściej w praktyce klinicznej obserwowana jest już tendencja, że nowotwory typowe dla wieku starszego dotykają coraz młodszą populację.

Nam jako organizatorom i sponsorom niekomercyjnych badań klinicznych przyświeca idea by dać szansę dzieciom i młodzieży na wyzdrowienie oraz na powrót do szczęśliwego beztroskiego dzieciństwa. By mali pacjenci mieli możliwość wejścia w dorosłość z jak najmniejszymi skutkami choroby. Proces zdrowienia to także dbałość o dobrą jakość życia po chorobie.


2png